Skip to main content

Otoplasti Ameliyatı

By January 22, 2020February 11th, 2020Uncategorized @tr

Kulak ile kafa arasındaki açının olması gerekenden çok daha geniş olması ve kulak kıvrımının oluşmamış olması durumunda kepçe kulak sorunu var demektir. Dışarıdan bakıldığında dümdüz bir görünüm söz konusudur. Aslına bakıldığında bu sorun, olması gerekenden daha büyük kulak olarak nitelendirilse de, doğrusu bu değildir. Çünkü kulak bölgesinde meydana gelen kepçe kulak sorunu kulağın iri olduğunu göstermez, sadece kulak kıkırdaklarında şekil bozukluğu olduğunu gösterecektir. Kepçe kulak şikayeti ile estetik merkezlerinde başvurulduğunda otoplasti ameliyatı ile kıkırdakların düzeltilmesi mümkündür. Sorunun erken tespit edilmesi de kişiler açısından çok önemlidir. Öyle ki özellikle de çocuklar iri duran kulak yapısı nedeniyle sosyal ortama girdiklerinde alay konusu olabilmektedirler. Bu da otoplasti ameliyatlarının erken yaşta yapılmasını gerekli kılmıştır.

Kepçe kulak ameliyatının temel amacı kulağın şeklini değiştirerek, estetik görünüm yaratmaktır. Fakat otoplasti ameliyatları 2 farklı şekilde gerçekleştirilir. Birinci türde kulak ile kafa arasındaki açının olması gerekenden çok daha fazla olması durumunda, açı fazlalığını gidermek için yapılan işlemlerdir. Bunun için kulak ile kafa birleşiminin sağlandığı noktadan sağlam dikişler atılarak açının daratılması sağlanmaktadır. İkinci türde ise düz kıkırdak görünümüne ek olarak meydana gelen kulak açısının artması ve iri görünüm durumunda uygulanan otoplasti işlemleridir. Bu cerrahi yöntemlede de yine kulağın arka kısmındaki derinin altından kıkırdağa sağlam dikişler atılır. Buradaki temel amaç kulağın kıkırdak bölümündeki dümdüz görüntünün doğal görünen bir kıvrımla şekillendirmek olacaktır. Kepçe kulak ameliyatı cerrahi işlem olduğu için genel ya da lokal anestezi uygulanarak gerçekleştirilmektedir.

Otoplasti ameliyatından sonra dikişlerin alınmasına gerek yoktur. Kulak arkasında az miktarda iz kalma durumu söz konusudur. Fakat bu görünmeyecek kadar az nitelikteki izlerdir. Operasyon sonrasında kişilerin ortalama 1 haftalık süreç sonunda tamamen iyileşmesi mümkündür. İşlemin gerçekleştirilmesinden sonra ise aynı gün içerisinde taburcu olunmaktadır. Fakat ilk iki gün boyunca duşa girilmemesinde fayda vardır. Peki otoplasti ameliyatı fiyatı ne kadar ? Bu tür bir operasyon için öncelikle kişilerin kulak bölgesindeki sorunları tespit edilerek, yapılacak işlemler kesinleştirilmelidir. Akabinde ise kepçe kulak ameliyatı fiyatı konusunda çok daha net bilgilere sahip olması da kaçınılmaz hale gelecektir.