Skip to main content

Göğüs Dikleştirme ve Toparlama Ameliyatı

By January 18, 2020February 11th, 2020Uncategorized @tr

Bazı yaşamsal faktörler meme yapısının bozularak sarkmasına neden olmaktadır. Özellikle de doğum, emzirme, süt vermek, aile genetiği, sürekli kilo alıp verme durumu ve de bazı yapısal faktörler meme dikliğinin zamanla kaybolmasına sebebiyet verir.  Ayrıca yine genetik faktörlere bağlı olarak bazı kişilerin göğüs yapısında asimetrik görünüm söz konusu olabilmektedir. Gerek zamanla meydana gelen sarkmaları gidermek, gerekse de asimetrik görünümü daha simetrik hale getirmek için göğüs dikleştirme estetiğine gereksinim duyulabilir. Ancak ameliyata karar vermeden önce göğüs başının aşağı doğru bakıp bakmadığı kesinleştirilmelidir. Eğer göğüs başı aşağı doğru bakıyorsa, memede sarkma problemi vardır ve estetik ameliyat şarttır.

Peki göğüs dikleştirme ve toparlama ameliyatı nedir ve nasıl yapılıyor?

Çeşitli nedenlerle göğüs yapısının sarkması, estetik anlamda kötü bir görünüm oluşmasına neden olacaktır. Ortaya çıkan bu durum kadınları hem psikolojik, hem sosyolojik hem de sağlık açısından olumsuz etkiler. Memenin eski formunu ve dikliğini geri kazanması içinse göğüs dikleştirme ve toparlama estetiğiyapılması gerekir.  Bu operasyonlarla birlikte memenin yeniden şekillendirilmesi işlemi gerçekleştirilir. Genellikle yapılan cerrahi işlemlerin göğüs başı çevresinde de düzeltmeler içerdiği biliniyor. Ancak meme başı çevresine her hekim müdahalede bulunmaz. Bu nedenle hastalar kahverengi alanın büyüklüğünden şikayetçi ise, hekimlerinden belirli oranda küçültme sağlamaları için talepte bulunmalıdır. Memedeki sarkmalar kendi içersinde bazı sınıflara ayrılır.

Eğer sarkıklık meme altı çizgisi hizasında ise hafif sarkma ve meme başı meme altı çizgisinden 1 ya da 3 santim daha aşağıda ise orta sarkma söz konusudur. Hafif sarkma durumunda memenin kahverengi kısmının çevresinden kesiler açılarak doku çıkarılır. Böylece dikleştirme ve toparlama sağlanmış olacaktır. Orta sarkma durumunda ise göğsün kahverengi kısmı ile aşağı meme altına doğru inen kısma t şeklinde kesi atılır. Fazla doku çıkarılarak, memenin dikleştirilmesi işlemi tamamlanır. Bir de meme ucunun, meme çizgisinden 3 santim daha aşağıda olması durumu söz konusu olabilir. Buna ileri derecede göğüs sarkması adı verilmektedir. Böyle durumlarda fazla doku ile birlikte fazla derinin çıkarılması da gerekecektir. Göğüs dikleştirme fiyatları için alanında uzman ve de deneyimli hekimlerden bilgi alarak, görüşlerini de mutlaka değerlendirmelisiniz.